Powie mi ktoś może jak się robi wzory strukturalne z chemii, bo jakoś zupełnie nie mogę tego pojąć. Gdyby ktoś nie do końca wiedział o co mi chodzi, to wyjaśniam, że to takie, w których symbole atomów łączy się ze sobą kreseczkami i ma z tego powstać obrazek cząsteczki chemicznej. jest tu ktoś, kto jest w tym dobry, bo chętnie przyjmę pomoc takiej osoby. Jeśli chodzi o wzory sumaryczne, to jeszcze sobie jakoś radzę, ale z tymi to już zupełnie słabo, a za kilka dni mam dosyć ważny sprawdzian, który bardzo chciałbym dobrze zaliczyć – pomóżcie mi proszę.
To nie jest wcale takie trudne jak Ci się wydaje, wytłumaczenie wzorów strukturalnych z chemii jest dosyć proste. Po prostu chodzi o to, że z każdego atomu wychodzi tyle kresek, ile wynosi jego wartościowość. To znaczy, że na przykład jeżeli tlen jest dwuwartościowy, to wychodzą z niego dwa wiązania, a z dwóch wodorów po jednym i taka właśnie jest budowa cząsteczki wody – to nie jest ani trochę skomplikowane, tylko trzeba zrozumieć na początku.
To proste, jeśli wiesz co to jest wartościowość pierwiastków, to w zasadzie już wiesz. Tworzenie wzorów strukturalnych polega na tym, że od każdego atomu może odchodzić tyle kreseczek (wiązań), ile wynosi jego wartościowość. Po zrozumieniu tego, wszystko jest już całkiem proste. Tak jak ktoś napisał powyżej, jeżeli już zrozumie się o co chodzi, to później wszystko jest całkiem proste.