Cześć wszystkim, mam do Was pytanie. Może podpowie mi ktoś co to jest konflikt tragiczny i czym się charakteryzuje. Przerabiamy teraz Starożytność na polskim i to jest jedno z zagadnień, jakie mamy opracować na zbliżający się sprawdzian, a ja jakoś nie do końca mogę to połapać. I może podpowiecie mi też jakie znacie książki z konfliktem tragicznym, bo pewnie też wymagałoby je przy tej okazji wymienić, przynajmniej kilka.
Jeżeli nie wiesz o co chodzi w konflikcie tragicznym, to na pewno jedną z jego podstawowych cech jest to, że nie ma on żadnego dobrego rozwiązania. To znaczy, że jakiej decyzji bohater przed nim stojący nie podejmie, w każdej opcji będzie źle. Stąd właśnie nazwa tego literackiego motywu, który przerabia się między innymi w szkole.
No właśnie dokładnie chodzi o to, że cechy bohatera tragicznego są takie, że której opcji by nie wybrać, to i tak będzie źle. Nie musi on być zły i nawet często taki nie jest, ale w końcu staje przed poważnym wyborem i każda z opcji nie jest dobra. Dobrym przykładem twórczości zawierającej taki motyw artystyczny jest Antygona Sofoklesa, w której coś takiego pojawia się aż kilka razy.
Z tego, co ja wiem, to definicja konfliktu tragicznego jest taka, że to taka sytuacja, z której nie ma właściwego wyjścia. Cokolwiek zrobi bohater, to zawsze będzie zły wybór przynajmniej pod jakimś względem. Nie wiem, może sami byliście w takiej sytuacji, że cokolwiek by się działo, to zawsze byłoby kiepsko.